Testerzy odpowiadają testerom 11: jak pracować w otwartym projekcie?

Testerzy odpowiadają testerom 11: jak pracować w otwartym projekcie?
Praca w otwartych projektach jest jedną z naszych sugestii przygotowania się do zawodu testera oprogramowania. O dziwo wiele osób nie wie, jak zapisać się na takie działania i jak pracować w projektach. Oto nasze dobre rady.

1) Polecamy brać udział w projektach, których celem jest wytworzenie narzędzi do testowania. W ten sposób upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu - nauczycie się testować (lub nauczycie się czegoś więcej o testowaniu) i nauczycie się nowego narzędzia do testowania.

2) W Polsce nie ma zbyt wielu projektów, w których "można sobie" potestować i zmierzyć się z zadaniem testerskim. Dlatego wymagana będzie od Was znajomość języka angielskiego.

Co prawda sami prowadzimy projekt, który ma wytworzyć produkt, który będzie służył testerom (za darmo), ale jego produkcja idzie dość powoli, ma na dziś dzień znacznie ograniczoną funkcjonalność i nie możecie liczyć na szybkie poprawki.

Nazywa się TestArena i po zapoznaniu z nim (http://testarena.pl/demo) możecie do niego zgłaszać defekty (http://testarena.pl/zgloszenia), po tym jak poczytacie specyfikację (http://testarena.pl/dokumentacja).

3) Szukajcie na najdłuższej liście testerskich projektów open source w internecie: http://www.opensourcetesting.org

4) Znajdźcie projekt "żywy". Taki, gdzie powstają nowe wersje, a programiści naprawiają defekty.

5) Jeśli nie poznałeś jeszcze narzędzia do raportowania defektów, warto zacząć od nich. Np. Bugzilla lub Mantis.

6) Zanim zaczniesz ZAWSZE zainstaluj najnowszą wersję narzędzia (lub jeśli jest online, to upewnij się, którą wersję testujesz). Pracuj na wersjach RC (release candidate), ponieważ mają najwięcej błędów i potrzebują najwydajniejszej pracy. Czytaj Release Notes, aby poznać co zostało poprawione i gdzie jest szansa na jakieś fajne defekty.

7) Przejrzyj narzędzie do raportowania defektów. Może znajdziesz tam otwartą prośbę o retest dla defektów. To zawsze najłatwiejsze zadanie. Jeśli jednak nie rozumiesz zgłoszenia, nie próbuj robić żadnych założeń i nie rób retestu!

8) Jeśli testujesz oprogramowanie i chcesz zrobić nowe zgłoszenie, zawsze sprawdź bazę defektów i upewnij się, że nie ma takiego zgłoszenia (również w zamkniętych już defektach). Im bardziej jesteś początkujący w projekcie, tym więcej czasu poświęcaj na przeszukiwanie bazy. Dobre zgłoszenia pomogą Ci zdobyć szacunek w projekcie, złe doprowadzą do tego, że będziesz ignorowany, albo traktowany z najniższym priorytetem.

9) Dzielcie się doświadczeniami. Jeśli skorzystałeś z naszej porady, opisz nam swoje doświadczenia z projektów open source.

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 10 
Testerzy odpowiadają testerom 9 
Testerzy odpowiadają testerom 8 
Testerzy odpowiadają testerom 7 
Testerzy odpowiadają testerom 6 
Testerzy odpowiadają testerom 5 
Testerzy odpowiadają testerom 4 
Testerzy odpowiadają testerom 3 
Testerzy odpowiadają testerom 2 
Testerzy odpowiadają testerom 1 

 

To powinno Cię zainteresować