Składki ZUS w zależności od dochodu - perspektywa umów B2B w IT

Składki ZUS w zależności od dochodu - perspektywa umów B2B w IT
Prawo i Sprawiedliwość w swoich deklaracjach przedwyborczych zaproponowało uzależnienia ZUS-owskich składek przedsiębiorców od ich dochodu. Jakie konsekwencje może to spowodować w branży IT?

enlightenedInformacja została sprostowana / uzupełniona przez PiS
Mateusz Morawiecki powiedział: - Przeznaczamy ok. 1 mld zł na zmniejszenie obciążeń w ZUS dla mikro- i małych firm poprzez fakt, że ZUS dla tych małych firm będzie mógł być obliczany nie od przychodu, jak dzisiaj, ale do pewnego poziomu od dochodu.
http://pis.org.pl/aktualnosci/planujemy-ulge-w-zus-dla-mikro-i-malych-firm

PiS jest znany z sondowania swoich pomysłów przez ich artykułowanie bez szczegółów. Część z idei, jeśli nie zostaje poddana zmasowanej krytyce, jest wdrażana. Część przepada. Tak było z "testem przedsiębiorcy", który miał walczyć z fikcyjnymi (ale trudnymi w identyfikacji) przedsiębiorcami. W branży IT mógł on uderzyć w konsultantów. Gdyby udało się rządzącym zachęcić część osób działających na umowy firma-firma do zamknięcia działalności, oznaczyłoby to konieczność przeniesienia się na UoP i większe dochody dla budżetu ZUS. Ostatecznie pomysł nie został zrealizowany, choć możliwe, że jedynie został zawieszony.

Dziś podobnym, sondowanym pomysłem, o znaczenie większym jednak zasięgu, jest likwidacja ryczałtu na ZUS w wysokości 1317 PLN i zamiana go na stawki uzależnione od wielkości dochodu.

Warto przypomnieć, że inny sondowany pomysł, który dotykał osoby najlepiej zarabiające został praktycznie przeforsowany. Dotyczył on zniesienia limitu składek dla osób, które w ciągu roku zarobiły więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Jak policzyła Rzeczpospolita, przykładowy #programista15k, czyli osoby z IT zarabiające 15 tysięcy złotych, musiałby zapłacić składkę w wysokości 6463 PLN. Oznacza to, że tzw. "kwota na rękę" (po zapłaceniu zobowiązań wobec państwa) zmniejszyłaby się z 11312 PLN do 7820 PLN.

Niestety nie są znane pełne założenia do proponowanych zmian, ponieważ wraz z propozycją nie zostały przedstawione żadne szczegóły. Jak donoszą media projekt nie był konsultowany ani z właścicielami firm, ani z urzędnikami, którzy za przedsiębiorczość w Polsce odpowiadają. Trudno jednoznacznie określić, jak zmieniłyby się składki jeśli nowe zasady zostaną uchwalone. W tym skrajnym scenariuszu można by założyć, że jeśli przedsiębiorca nic nie zarobił, mógłby również nie płacić składek. Jak będzie to wyglądało, dowiemy się dopiero kiedy rząd zdecyduje się przedstawić szczegóły.

Jakie konsekwencje dla branży IT mogą mieć te zmiany? Większość firm w polskim IT to jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie zatrudniają pracowników. Ich dochody wynikają ze zleceń dla jednego lub kilku podmiotów. Potencjalnie wyższe zarobki okupione są większym ryzykiem i przekładają się na mniejsze (lub zerowe) świadczenia socjalne niż te, które oferowane są pracownikom etatowym. Może się okazać, że większość tych działalności zostanie zamkniętych, ponieważ większe korzyści będą z pracy na umowę o pracę. Wśród przedsiębiorców IT istnieje przekonanie, że pieniądze wpłacane do ZUS-u wcale nie gwarantują im opieki zdrowotnej czy też emerytury w przyszłości. Prowadzenie firmy służy możliwości odłożenia pieniędzy i zagwarantowania sobie środków na wypadek problemów ze zdrowiem lub przejścia na emeryturę.

Innym aspektem są wprowadzone oraz proponowane zmiany, w których instytucje państwa nakładają na przedsiębiorcę coraz to nowe obowiązki jak plik JPK, konto VAT czy też kara w wysokości 30% wartości faktury za popełniony w niej błąd. Może się okazać, że proponowane zniesienie ryczałtu może doprowadzić do sytuacji, w której jednoosobowe przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników zdecydują się na daleko idące zmiany w swoim funkcjonowaniu. Może to być redukcja zatrudnienia, zmiana lokalizacji podatkowej czy nawet zamknięcie firmy.

Proponowane przez partię rządzącą zmiany zostaną najprawdopodobniej wdrożone, gdy wygra ona wybory. Jak donosi Rzeczpospolita szczegóły zmian mają być tajemnicą aż do wyborów.

Źródła:

 

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować