Analiza zarobków testerów - 2019. Część III

Jak kształtują się zarobki testerów w zależności od umowy oraz miejsca pracy.

ZAROBKI a RODZAJ UMOWY

Analizując dane o zarobkach, w zależności od umowy powtarzają się wnioski z poprzednich lat. Najlepiej zarabia się tam, gdzie mamy do czynienia z umowami krótkoterminowymi, więc gdzie jest najmniejsza gwarancja pracy i największe ryzyko. Jest to potwierdzenie danych z poprzednich lat. Przepaść dzieli umowy o pracę od umów firma-firma.

Umowa a zarobki

Na pierwszy rzut oka, dane zarobków kontra rodzaje umów z ostatnich lat wyglądają dość spójnie, z wyjątkiem umów krótkoterminowych. Może się wydawać, że odzwierciedlają one sytuację na rynku, jednak trzeba mieć na uwadze zmieniające się realia pracy testera. Rynek konsultantów znacznie się rozrósł i umowy krótkoterminowe nie są tak dochodowe jak w poprzednich latach. Ciągle się opłacają, ale warto pomyśleć o przejściu na umowę długoterminową. W pozostałych umowach widać raczej stabilizację na rynku, z lekkim wzrostem na umowach o pracę oraz długoterminowych firma-firma.

Trzeba pamiętać, że próbka krótkoterminowych umów jest niewielka w porównaniu do pozostałych, co może generować dodatkowe błędy.

ZAROBKI a LOKALIZACJA

W tym roku zarobki w Krakowie przebiły nieznacznie te ze stolicy. Sporo do liderów traci Wrocław, a po piętach depcze mu Trójmiasto.

Obserwując trendy możemy mówić raczej o stabilizacji z małym wskazaniem na wzrosty. Jednak wydaje się, że w najbliższych latach Kraków będzie przodował w zarobkach, a stolica będzie bardzo blisko. Pozostałe miasta mogą walczyć co najwyżej o trzecią lokatę.

 

Przypominamy o jakie dane prosiliśmy Was w tegorocznej ankiecie:

  • pracowników pracujących na umowach prosimy o podawanie zarobków w kwotach netto (lub na rękę),

  • Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, prosimy o podanie zysku netto (po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, podatku dochodowego i innych kosztów prowadzenia działalności).

Wiemy, że takie określenie kwot wymaga policzenia, ale podawanie kwot brutto czy wartości faktur z danego miesiąca wydaje się jeszcze trudniejsze i obarczone dużym błędem.

 

Mamy dla Was niespodziankę w kolejnych publikacjach. Coś, czego nie robiliśmy jeszcze w poprzednich latach. Przeanalizujemy dane jeszcze głębiej. Niedługo kolejne artykuły.

 

 

 

Najbliższe terminy szkoleń

 

28-29 listopada - Warszawa

Dobry Tester – Laboratorium


2-3 grudnia - Warszawa

Automatyzacja testowania


2-4 grudnia - Warszawa

ISTQB Poziom Zaawansowany - Techniczny Analityk Testów


9-12 grudnia - Wrocław

ISTQB Poziom Zaawansowany - Analityk Testów

 

Partnerzy

Narzędzia testerskie