TestFest 2017. Podsumowanie.

TestFest 2017. Podsumowanie.
W minioną sobotę we Wrocławiu odbył się TestFest, trzecia edycja wyjątkowej konferencji. Oto nasza relacja.
 

Konferencja cieszy się olbrzymią popularnością, dlatego nie było zaskoczeniem, gdy na wydarzenie przybyło dużo osób, wypełniając piętro hotelu Ibis. Z kilkuminutowym opóźnieniem nastąpiło otwarcie konferencji przez Martę Firlej i Tomasza Olszewskiego. Zaprosili wszystkich do aktywnego udziału w konferencji i dyskutowania z prelegentami, którzy po swoich wystąpieniach byli dostępni dla każdego na terenie hotelu. Ponieważ konferencja jest darmowa, organizatorzy poprosili, aby środki oszczędzone przez potencjalny zakup biletu przeznaczyć na wsparcie Fundacji „Mam marzenie”.

Pierwszą prezentację jaką zobaczyliśmy prowadził Borys Łącki, specjalista w dziedzinie testowania bezpieczeństwa i prelegent wielu branżowych konferencji. Przedstawił temat: „Błędy bezpieczeństwa wokół nas", w którym pokazał przykłady podatności na niebezpieczeństwa w otaczającej nas rzeczywistości. Jedno z nich miało miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie do sprzedaży trafiła lalka Barbie, która została wyposażona w nowe technologie. Słuchając tego, co dzieje się wokół, co mówi dziecko, przesyłała część zebranych informacji do „chmury". Dostęp do niej był bardzo słabo zabezpieczony, a informacje można było w bardzo łatwy sposób wykraść, z tego powodu szybko wycofano zabawkę ze sprzedaży.

Przerwa pozwoliła na rekonesans wśród wystawców oraz partnerów, którzy wspomogli organizację konferencji.

Następnie wystąpił Adrian Gonciarz z tematem „Nie takie API straszne, gdy go POSTMAN testuje". Celem prelekcji było przedstawienie dostępnego dla przeglądarki Chrome frameworku jako narzędzia ciekawego i użytecznego w testowaniu API oraz w automatyzacji procesów. Wykład zawierał w sobie zarówno część teoretyczną, jak i praktyczne przykłady na wykorzystanie narzędzia.

Kolejny temat I feel naked, I forgot my watch! - challenges in testing wearables przedstawiła Magdalena Lisowska, inżynier ds. zapewnienia jakości w firmie Intive.

Prezentacja odwoływała się do nowych technologii, które pojawiają się w naszym życiu, od inteligentnych protez poprzez smartwatche, kończąc na mniej użytecznych rzeczach codziennego użytku, w których wykorzystuje się nowe rozwiązania technologiczne. Jak zmieniają się testy użyteczności w związku z pojawieniem się takiej technologii, która, jak się okazuje, jest z nami od dość dawna. Przykładem mogą być pierwsze smartwatche, które stworzyła firma Seiko w latach 80-tych.

Dłuższa przerwa na lunch pozwoliła na zapoznanie się z ofertą firm, wzięcie udziału w konkursach, w których nagrodami były książki autorstwa Adama Romana oraz iPad. Przedstawiciele firm chętnie dzielili się wiedzą i informacjami, między innymi na temat robota, który wykorzystywany jest w firmie Volvo do testowania aplikacji mobilnych.

Kolejnym mówcą był Michał Buczko, który przedstawiła temat Dev Test pairing, crack on!!. Przedstawione zostały techniki usprawniające proces powstawania oprogramowania poprzez zmianę modelu współpracy testerów z programistami.

Po krótkiej przerwie wystąpili Łukasz Kmieć oraz Roman Kapela, przedstawiciele Grupy Volvo. Prezentowali oni temat „Jak ułatwić życie testerom?”, przedstawiając techniki wykorzystywane w ich korporacji. Opowiadali, jak można pomóc testerom odnaleźć się w skomplikowanej rzeczywistości projektowej i znaleźć czas na rozwój osobisty oraz jak podnieść dojrzałość w testowaniu zarówno swoją, jak i organizacji.

Ostatnią prelekcję o temacie Level up your Quality poprowadził Tomasz Dubikowski. Na przykładzie firmy Okado Technology, w której pracuje oraz Spotify pokazywał techniki umożliwiające wsparcie pracy testerów. Przedstawił, jak złożonym procesem jest wprowadzenie zmian w strukturze firmy. Wymaga on czasu i zaplanowanych działań. Dodał, jak ważna jest kultura testowania.

W sali, w której odbywała się ostatnia prelekcja, tuż po jej zakończeniu zostały ogłoszone wyniki konkursu zorganizowanego przez firmę Unit4 oraz przyznana została nagroda dla najlepszego prelegenta tej odsłony konferencji TestFest. Nagroda została przyznana Tomaszowi Dubikowskiemu.

Podsumowując, konferencja była bardzo udana, frekwencja była imponująca przez całe wydarzenie, a wydarzenie przyciągnęło do Wrocławia osoby z całej Polski. Dziękujemy organizatorom za to niezapomniane doświadczenie i rozpoczynamy odliczanie do edycji 2018!

 

testerzy.pl z dumą wspierają TestFest!

 

To powinno Cię zainteresować