Testerzy odpowiadają testerom 21 - Testowanie a język angielski

Testerzy odpowiadają testerom 21 - Testowanie a język angielski
Czy znajomość języków jest ważną umiejętnością testera oprogramowania? Odpowiadamy, do czego język angielski może się przydać w testowaniu.
 

Łukasz pyta: "[...] Na ilę w znalezieniu pracy testera potrzebny jest język obcy, w szczególności angielski? I na ile się on rzeczywiście w niej przydaje? Z tego co widzę, chyba wszystkie ogloszenia są z wymaganym angielskim. Ale czy naprawdę tester potrzebuje mieć fluent ? Rozumiem, że do czytania dokumentacji, ale po co komunikatywny? Przecież to chyba nie on - zwykły pracownik, a kierownik będzie ewentualnie się kontaktował z klientem, czy partnerem biznesowym."

 

Odpowiadamy. Umiejętność komunikowania się w zespole projektowym jest bardzo ważna. Tester oprogramowania musi być w stałym kontakcie praktycznie z każdym innym członkiem zespołu, albo odpowiadać na pytania kierownictwa lub klienta. Język obcy nie może być tutaj przeszkodą. Istnieje wiele metod komunikacji w projekcie. Poniżej te najważniejsze:

  • spotkania
  • poczta elektroniczna
  • narzędzie raportowania defektów.

 

W komunikacji zawsze wybieramy metodę optymalną i najszybszą do przekazania informacji. Z tyłu głowy zawsze myślimy o potencjalnej nadmiarowości, stąd też jeśli w projekcie są nawet pojedyncze osoby, które posługują się danym językiem obcym (a dodatkowo są to osoby ważne) będziemy komunikację dostosowywać do nich. W multinarodowych korporacjach często więc przełączamy się na język angielski jako ten najbardziej uniwersalny. Jeśli naszym klientem jest Niemiec czy też Francuz, próbujemy dostosować się do niego. Przykładowo w ofertach pracy dla klientów niemieckich wymagana jest znajomość niemieckiego.

Brak znajomości języka przez członka zespołu wymaga wprowadzenia tłumaczenia. Ktoś musi więc poświęcić dodatkowy czas na wytłumaczenie danej osobie komunikatu lub przetłumaczyć jej komunikat. Marnotrawstwo w pełnej krasie.

Praca w międzynarodowej korporacji to ciągłe wykorzystywanie znajomości języka obcego. Gdy pracujesz dla polskiej firmy, języka obcego możesz nawet nie użyć, ale pracodawca będzie preferował osoby angielskojęzyczne, gdyż a nuż do czegoś się przydadzą. Nie musi być to jednak doskonała znajomość języka. Wystarczy tak zwana komunikatywność: czytasz specyfikację, rozumiesz co się do Ciebie mówi, potrafisz czytelnie powiedzieć czego potrzebujesz, umiesz zaraportować defekt w innym języku i odpowiednio go skomentować.

Jak wspominaliśmy w innym artykule znajomość języka obcego to zazwyczaj bilet do lepszej pensji. Znając polski możesz pracować jako tester i zarabiać średnią w polskiej firmie, znając angielski możesz zarabiać średnią w korporacji. Może być to znacząca różnica.

 

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 20 - Egzamin ISTQB 

 

 

To powinno Cię zainteresować