Jak zostać testerem oprogramowania?

Jak zostać testerem oprogramowania?
Na rynku jest wiele źródeł opisujących zawód testera oprogramownaia. Celem tych publikaci jest odpowiedź na pytanie: co zrobić, aby zostać testerem oprogramowania? Pytanie z pozoru błahe dla zawodowców, jednak trudne jeśli spojrzy się na nie z perspektywy osoby początkującej. Szczególnie jeśli materiały przygotowujące do wejścia w rynek pracy często wprowadzają w błąd.

 

Temat rozpoczęcia pracy w zawodzie testera często przewija się na stronach testerzy i jeśli tylko skorzystacie z naszej wyszukiwarki na pewno znajdziecie odpowiedź na przynajmniej część Waszych pytań.

 

Innym źródłem, które polecamy i które powstało specjalnie dla początkujących jest książka "Zawód tester" autorstwa Radka Smilgin. Znajdziecie tam wiele wskazówek dla (bardzo) początkujących testerów.

Z książki tej pochodzi analiza Wirtualnego Informatora Maturzysty, który przedstawia młodym osobom zawód testera. Autor częściowo się z nią zgadza, ale też krytykuje tę publikację. Poniżej kilka cytatów z Informatora, a poniżej komentarze autora:

1. Praca Testera oprogramowania polega na przeprowadzaniu testów funkcjonalności sprzętu IT w konkretnej firmie.

BZDURA. Zbyt wąska definicja nie obejmująca testowania jako weryfikacji jakości oprogramowania również na poziomie niefunkcjonalnym oprogramowania (użyteczność, bezpieczeństwo, itp.)

2. Testowanie oprogramowanie jest ściśle związane z procesem wytwarzania oprogramowania komputerowego.

Bardzo celna uwaga.

3. Testowanie oprogramowania komputerowego polega nie tylko na weryfikacji prawidłowego działania systemów, ale także, a właściwie przede wszystkim, na odkrywaniu powodów nieprawidłowego ich funkcjonowania.

Mała bzdura. Testerzy raczej szukają problemów, ale odkrywanie powodów to już nie nasz obszar działania.

4. Do zadań osoby zatrudnionej na takim stanowisku należą:

  • tworzenie scenariuszy i przypadków testowych,
  • przeprowadzanie testów z zakresu white/black box,
  • opracowywanie dokumentacji testowej,
  • raportowanie błędów,
  • współpraca z programistami.

Dosyć poprawnie, aczkolwiek pojęcia wymieszane losowo.

5. Wobec kandydatów ubiegających się o stanowisko Testera oprogramowania najczęściej stawia się następujące wymagania:

  • wykształcenie wyższe elektroniczne lub informatyczne, (...) - pożądane
  • znajomość procesu tworzenia oprogramowania, (...) - pożądane
  • znajomość podstaw obiektowych języków programowania (Java, C++), (...) - wiedza z zakresu programowania może okazać się przydatna
  • posiadania certyfikatu z zakresu testowania (ISEB, ISTQB), (...) - pożądane tylko u wybranych pracodawców
  • umiejętności automatyzowania procesów testowania, (...) - nie wszędzie
  • znajomość zagadnień HRM, (...) - bzdura
  • znajomość baz danych Oracle oraz MSSQL, (...) - pożądane
  • umiejętność analitycznego myślenia. (...) - pożądane.

6. Osoba pracująca na stanowisku Tester oprogramowania otrzymuje średnio pensję mieszczącą się w przedziale 3000-4000 zł netto, przy czym wynagrodzenie takiego pracownika jest najczęściej prowizyjne (ok. 20% stanowi premia przyznawana za wyniki pracy).

Bzdura do kwadratu; pensja silnie zależy od tego, gdzie się pracuje i jaką pracę się wykonuje. Przytoczone kwoty należą do możliwych, ale mogą być zarówno mniejsze jak i większe. Premia za wynik w pracy silnie zależy od pracodawcy.

 

Jak zostać testerem? Trzeba spróbować swoich sił w testach, zarówno w tych formalnych, jak i w nieformalnych. Pójść na kilka rozmów kwalifikacyjnych i zobaczyć, czego się od testera wymaga. Wtedy zobaczyć czy się w tym zawodzie odnajdziecie czy też nie.

 

Dowiedz się więcej o książce >>

 

To powinno Cię zainteresować