Testowanie jajek

Testowanie jajek
W przedświątecznym zabieganiu często zapominamy o kontroli jakości. Ważnym elementem naszej diety jest jajko. Jak sprawdzić jego świeżość?

Jajko jest delikatną materią, testów na świeżość jajka jest wiele, a okoliczności jego testowania zależą od środowiska testowego oraz receptorów, jakie posiadamy by móc ocenić jakość. Oto najpopularniejsze.

Test w środowisku wodnym

Środowisko: Sprawdzian możemy przeprowadzić w domu, ponieważ wymaga naczynia z zimną wodą.

Kroki testu: Zanurz jajko w cieczy.

Oczekiwane rezultaty:

a. Jajko zostało na dnie - świeże,

b. Jajko unosi się lub obraca - nie jest świeże, ale nadaje się do jedzenia,

c. Jajko pływa pod powierzchnią wody - zepsute.

Atak na jajko

Środowisko: (Raczej) dom.

Kroki testu: Rozbij jajko i oceń białko i żółtko.

Oczekiwane rezultaty:

a. Żółtko wypukłe I/LUB białko kleiste I/LUB białko przylega do żółtka - świeże,

b. Żółtko płaskie i lejne - nieświeże.

Test wstrząsowy

Środowisko: Dowolne.

Kroki: Potrząśnij jajkiem i przyłóż do niego ucho.

Oczekiwany rezultat:

a. Nie słychać chlupania - świeże,

b. Słychać chlupanie - nieświeże.

Testowanie specyfikacji

Środowisko: Dowolne.

Kroki: Sprawdź datę przydatności do spożycia.

Oczekiwany rezultat: Data na jajku późniejsza niż DZISIAJ - świeże.

Jak widać nie da się ocenić jajka używając jego zewnętrznej warstwy. Możemy co prawda ocenić czy jajko jest zgodne ze specyfikacją jajka, jednak jego złe przechowywanie może skrócić datę zdefiniowaną jako termin przydatności. Prawdziwym weryfikatorem będzie dopiero zajrzenie do środka jajka. Możemy to zrobić przez jego uszkodzenie i ocenę jego wnętrza. Możemy też przeprowadzić testy, które ocenią jakość jajka bez jego rozbicia, ale te prawdziwie skuteczne mogą osiągnąć pożądany efekt jedynie w laboratorium z odpowiednim sprzętem.

Istnieją również jednostki certyfikowane, uprawnione do oceny jakości jajka (Państwowa Inspekcja Handlowa), wyposażone w bardzo zaawansowany sprzęt. Ponieważ są zdefiniowane standardy rozmiarowe jajek (np. L czy XL) oraz wagowe (gramatura), to sprawdzamy w tym przypadku poprawność jajka względem norm. Co ważne, taki test nie odpowie nam jednoznacznie czy jajko jest zdatne do spożycia, tylko czy jest zgodne z wytycznymi. Automatyczne testy, choć są w stanie znaleźć defekty jajek, nie są w 100% skuteczne. Wynika to przede wszystkim ze złożonego i kosztownego środowiska. Pozwalają one sprawdzić ogólne wytyczne na jajko z prawie 100% skutecznością i dużą dokładnością, ale ocena świeżości (np. przez prześwietlenie) generuje olbrzymie koszty. Stosuje się więc optymalizację i prześwietla się jedynie wybrane jajka w danej partii. Co prawda na rynku istnieją bardzo dobre i skuteczne narzędzia do sprawdzania jajek jak popularny EggAnalyzer, ale koszty ich wdrożenia często przerastają możliwości działów testowych. Ostatecznie najskuteczniejsze i najtańsze okazuje się sprawdzenie manualne.

Redakcja

Ten artykuł jest również testem na to, jak dobrym jesteś testerem. Ile defektów i nawiązań do testowania oprogramowania znalazłeś czytając powyższy tekst pierwszy raz?

  • 10 i więcej: Jesteś testerem na 100% - senior!
  • Od 5 do 9 (włącznie): Masz umiejętności i teorię, ale musisz jeszcze zdobyć więcej doświadczenia - regular.
  • Od 2 do 4 (włącznie): Czujesz pojedyncze elementy, ale nie składają się one w całościowy obraz - junior.
  • 1 lub zero: Przed Tobą jeszcze długa droga do testera oprogramowania. Musisz się jeszcze wiele nauczyć.

To powinno Cię zainteresować