Testerzy odpowiadają testerom 39 – Jaki sylabus poziomu podstawowego obowiązuje na egzamin ISTQB Poziomu Zaawansowanego Kierownik Testów?

Dostaliśmy ciekawe pytanie od czytelnika: „Planuję w najbliższym czasie spróbować podejść do zdania egzaminu ISTQB poziomu zaawansowanego – Kierownik testów. W związku z powyższym chciałem zapytać jaki sylabus ISTQB poziomu podstawowego mnie obowiązuje w przygotowaniach do tego egzaminu?”.

 

W dalszej części: „Z tego co słyszałem została wydana już nowa wersja tego sylabusa (2018r), a na stronie ittraining.pl w materiałach do egzaminu ISTQB poziomu zaawansowanego jako materiały rekomendowane widnieje sylabus z 2011 roku.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości, który sylabus obowiązuje w przygotowaniach do egzaminu ISTQB poziomu zaawansowanego w roli kierownika testów.”

 

ODPOWIEDŹ

 

Przypomnijmy, że na egzaminach poziomu zaawansowanego sylabus ISTQB poziomu podstawowego jest „egzaminowalny”, co znaczy, że mogą się pojawić pytania z podstaw również na egzaminie zaawansowanym.
Do początku grudnia 2019 wersja sylabusa poziomu podstawowego z 2011 roku jest ciągle obowiązująca. Zakładamy więc, że do tego czasu wiedza z tej wersji sylabusa będzie obowiązywała również na egzaminie Kierownika Testów.

Co więcej aktualny sylabus i egzamin ISTQB Poziom Zaawansowany Kierownik Testów były opublikowane w 2012 roku, kiedy obowiązywał sylabus 2011. Co prawda, na dostawcach egzaminów spoczywa konieczność dostosowania egzaminu do obecnie obowiązujących sylabusów, ale można się spodziewać, że nie nastąpi to w 2019 roku.

Z początkiem 2020 rekomendujemy uczyć się już tylko wyłącznie w oparciu o sylabus ISTQB Poziomu Podstawowego z 2018 roku.

 

Najbliższe terminy szkoleń

 

28-29 listopada - Warszawa

Dobry Tester – Laboratorium


2-3 grudnia - Warszawa

Automatyzacja testowania


2-4 grudnia - Warszawa

ISTQB Poziom Zaawansowany - Techniczny Analityk Testów


9-12 grudnia - Wrocław

ISTQB Poziom Zaawansowany - Analityk Testów

 

Partnerzy

Narzędzia testerskie