"Pech", czyli niepomyślny zbieg okoliczności

"Pech", czyli niepomyślny zbieg okoliczności
Przedstawiamy listę spektakularnych defektów oprogramowania.
 

Jak można wywnioskować z poniższej listy, "pecha" mają nawet najwięksi, i to nie tylko w "piątek trzynastego".

 

Błąd autopilota Tesli przyczyną śmierci kierowcy

Wypadek, w którym Model S Tesli w trybie zautomatyzowanej jazdy doprowadził do śmierci jego właściciela. System nie rozpoznał poruszającej się prostopadle do kierunku jazdy Modelu S przyczepy. Powód? Przyczepa była w kolorze białym i znajdowała się na tle jasnego nieba. Nie zostały więc uruchomione żadne systemy bezpieczeństwa i samochód, poruszający się prawdopodobnie z prędkością autostradową, uderzył w przyczepę.

Rok: 2016
Koszt: 1 ofiara śmiertelna

Źródło informacji: https://www.spidersweb.pl/2016/07/autopilot-tesli-wypadek-smierc-czlowieka.html

 

Wyciek poufnych danych z Cloudflare

Jedna z największych firm amerykańskich zajmująca się ochroną danych i bezpieczeństwem ujawniła podatność swojego systemu, przez którą do sieci wyciekły poufne dane, m.in.: dane personalne klientów firmy, tokeny autoryzacyjne, hasła.

Rok: 2017

Źródło informacji: https://sekurak.pl/krytyczny-bug-w-cloudflare-chaos-i-wyciek-poufnych-danych-ktore-zindeksowalo-google/

 

Automat do radioterapii aplikujący ok. 100 razy większą dawkę promieniowania

Między rokiem 1985 a 1987 sześć osób uległo poparzeniu w wyniku naświetlań maszyną Therac-25. Trzy z nich zmarły w następstwie wypadku.

W trakcie pierwszego wypadku, w wyniku którego pacjentka straciła pierś i czucie w ręce, okazało się, że automat zaaplikował ok. 100 razy większą dawkę promieniowania, niż wynikało ze zlecenia.

Rok: 1985-1987
Koszt: 3 ofiary śmiertelne
Źródło informacji:

https://gadzetomania.pl/3970,najslynniejsze-bledy-programistyczne-cz-1

 

Użytkownicy sieci AT&T nie mogą wykonywać połączeń długodystansowych przez 9 h

W 1990 roku AT&T spróbowała wprowadzić bardzo złożony upgrade oprogramowania w celu polepszenia jakości rozmów dalekodystansowych. Jedna linia kodu przyczyniła się do wyłączenia sieci w dniu 15 stycznia.

Rok: 1990
Koszt: 60 milionów dolarów

Źródło informacji: https://www.olenick.com/olenick-blog/176-infamous-software-bugs-at-t-switches.html

 

Nasa - Mars Climate Orbiter: spalenie satelity w atmosferze Marsa

W 1999 u sonda warta ponad 100 milionów dolarów spaliła się w atmosferze Marsa. Przyczyną było użycie różnych jednostek miar w oprogramowaniu. Fragment oprogramowania utworzony w Anglii pisany był w oparciu o inne jednostki metryczne, niż część wytworzona w USA.

Rok: 1999
Koszt: 125-700 milionów dolarów (według różnych źródeł)

Źródło informacji: https://tech.wp.pl/4-najwieksze-katastrofy-programistyczne-w-historii-drobne-bledy-o-tragicznych-konsekwencjach-6034853152010881a

 

Wypadek samolotu Airbus A400M

Katastrofa samolotu należącego do grupy Airbus A400M była wielką tragedią. Z informacji przekazanych przez grupę Airbus do ich klientów wynika że powodem usterki był błąd w oprogramowaniu sterującym silnikiem samolotu. Z dalszych informacji wynika że problemem nie był sam kod źródłowy a ustawienia elektronicznej jednostki sterującej (ECU) silników.

Rok: 2015
Koszt: 4 ofiary śmiertelne, 2 osoby ranne

Źródło informacji: http://outfresh.com/knowledge-base/6-famous-software-disasters-due-lack-testing/

 

Nie działające poduszki powietrzne w samochodach marki Nissan

Z powodu błędów w oprogramowaniu zainstalowanym w samochodach marki Nissan, sensor odpowiedzialny za uruchomienie poduszki powietrznej w razie niebezpieczeństwa spowodowanego kolizją nie mógł rozpoznać czy na fotelu pasażera ktoś siedzi.

Rok: 2015
Koszt: 1 milion samochodów z wadliwym oprogramowaniem

Źródło informacji: https://www.qasymphony.com/blog/4-worst-software-bugs-2015/

 

W wyniku nieprawidłowego działania oprogramowania aż 70% wyników mogło być fałszywie pozytywnych w badaniach fMRI

Badania z wykorzystaniem metod fMRI (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) pozwalają na znalezienie aktywnych w danym momencie obszarów mózgu. Niestety okazało się, że w oprogramowaniu wykorzystywanym do analizy danych znajduje się poważny błąd w obliczeniach statystycznych. W wyniku nieprawidłowego działania oprogramowania aż 70% wyników mogło być fałszywie pozytywnych (w badaniach statystycznych dopuszcza się 5% poziom wyników fałszywie pozytywnych). Problem polegał na nieprawidłowym obliczaniu autokorelacji przestrzennej, która nie przybierała kształtu krzywej Gausa. Problem z analizą danych może dotyczyć nawet czterdziestu tysięcy publikacji. Niestety ze względu na olbrzymi  badań z wykorzystaniem technik fMRI, na chwilę obecną niemożliwe jest powtórzenie wszystkich badań, a bardzo zły poziom archiwizacji nie pozwala na ponowną analizę danych.

Rok: 2016

Źródło informacji: http://hylostet.pl/igm/article/powazny-blad-w-oprogramowaniu-do-fmri/

 

Błąd o nazwie Shellshock mógł posłużyć do przejęcia kontroli nad komputerem

Lukę wykryto w części składowej oprogramowania znanej jako Bash. Bash wchodzi w skład systemów typu Linux czy systemów operacyjnych Mac OS firmy Apple. W niebezpieczeństwie mogło być pięćset milionów komputerów, smartfonów czy serwerów.

Wykorzystując błąd Shellshock hakerzy mogą stosunkowo łatwo przejąć kontrolę nad urządzeniem i wykraść na przykład numery kart kredytowych czy uruchomić kamerę.

Rok: 2014

Źródło informacji: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/824584,blad-w-oprogramowaniu-zagraza-milionom-komputerow.html

 

Wybuchająca bateria w telefonach Samsung Galaxy S7

Flagowy model telefonu Galaxy S7 firmy Samsung okazał się największą porażką firmy w roku 2016. Z powodu błędów w oprogramowaniu i konstrukcji telefonu bateria nagrzewała się do bardzo wysokich temperatur 80-100 stopni C co powodowało jej wybuch. Firma zanotowała wielkie straty finansowe, a sam model telefonu wycofano z rynku. Wielu klientów którzy zakupili ten model telefonu odniosło uszczerbek na zdrowiu.

Rok: 2016
Koszt: 17 miliardów dolarów

Źródło informacji: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/smartfony/2016/39/samsung-galaxy-s7-edge-kolejny-przypadek-spalonego-telefonu.aspx

 

Nieprawidłowe wyniki badań - co spowodowało podjęcie decyzji o niechcianej aborcji

Pluskwa milenijna  2000 - w brytyjskim Sheffield nieprawidłowe wyniki badań wysłano  do 154 ciężarnych kobiet i zanim udało się naprawić błąd, dwie z nich zdecydowały się na niechcianą aborcję.

Rok: 2000

Źródło informacji: https://gadzetomania.pl/58205,pluskwa-milenijna-y2k-problem-u-2038

 

Sonda Mariner - nieprawidłowe zachowanie rakiety po starcie doprowadziło do jej zniszczenia

Brak jednego znaku w kodzie oprogramowania, doprowadził do tego, że program każdą minimalną zmianę prędkości traktował jako bardzo poważną. Widząc dziwne zachowanie rakiety oficer bezpieczeństwa wydał rozkaz samozniszczenia rakiety.

Rok: 1962

Źródło informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariner_1

 

Northeast Blackout - brak prądu w północno-wschodnim rejonie Ameryki Północnej

Konsekwencją błędu w oprogramowaniu był brak prądu w północno-wschodnim rejonie Stanów Zjednoczonych i prowincji Ontario w Kanadzie. Awaria zasilania dotknęła około 50 mln ludzi.

Wyłączeniu uległo 265 elektrowni, w tym 16 jądrowych.

Rok: 2003

Źródło informacji: http://outfresh.com/knowledge-base/6-famous-software-disasters-due-lack-testing/

 

Niedziałający system rozpoznawania twarzy w najnowszym modelu iPhona

Podczas pierwszej światowej prezentacji nowego modelu telefonu iPhone X został ujawniony błąd w systemie rozpoznawania twarzy. Craig Federighi prezentując nową funkcję, zaliczył wpadkę gdy telefon skanując jego twarz się nie odblokował. Przed kolejną próbą, która okazała się udana, otarł twarz ujawniając tym samym niedoskonałość systemu.

Rok: 2017
Koszt: “Wizerunek” Apple

Źródło informacji: https://www.theguardian.com/technology/2017/sep/14/apple-face-id-didnt-fail-at-iphone-x-launch-staff

 

Nie funkcjonująca lotniskowa tablica przylotów i odlotów

Na lotnisku Chopina nie działała lotniskowa tablica przylotów i odlotów, ale też system łączności i powiadamiania. Awaria nie sparaliżowała portu, ale była uciążliwa dla pasażerów. Podróżujący nie mogli sprawdzić na stronie lotniska oraz na tablicach w terminalu godzin przylotów i odlotów. Musieli słuchać komunikatów.

Rok: 2017

Źródło informacji: https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,awaria-systemu-na-lotnisku-chopina-sluzby-podejrzewaja-atak-hakerow,242268.html

 

“Niebieski ekran śmierci” spowodowany nową aktualizacją systemu Windows 10

Microsoft udostępnił we wtorek zbiorcze uaktualnienie dla systemu Windows 10, które oznaczone jest numerem KB4041676.

Okazuje się, że aktualizacja w wielu przypadkach jest problematyczna. Komputery po ponownym uruchomieniu nie witają użytkowników pulpitem, a niebieskim ekranem śmierci

Rok: 2017
Koszt: Renoma firmy Microsoft

Źródło informacji: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/programy/2017/41/ostatnia-zbiorcza-aktualizacja-kb4041676-dla-windows-10-powoduje-liczne-problemy.aspx

 

PKP Intercity. Awaria systemu, bilety bez miejscówek

“Wysiadł” system sprzedaży biletów w PKP Intercity. W praktyce bilety można było kupić tylko w kasach, ale bez przydzielania miejsc.

Rok: 2017

Źródło informacji: https://finanse.wp.pl/pkp-intercity-awaria-systemu-bilety-bez-miejscowek-6169249053787777a

 

 

 
 

To powinno Cię zainteresować