Nowe twarze polskiego testowania na 2016

Nowe twarze polskiego testowania na 2016
W polskim testowaniu w 2015 roku drgnęło. Świetnie rozwijają się oddolne inicjatywy, zaczynają się zmiany, pojawiają ciekawi i w wielu przypadkach nowi ludzie. Na czyje działania naszym zdaniem należy zwrócić uwagę w 2016 roku?
 

SJSI i nowy prezes

Tomek Watras został nowym prezesem Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Dla wielu nie jest to może duża zmiana, ale dla ludzi zbliżonych do Zarządu jest to trzęsienie ziemi. Zerwano z niepisaną zasadą, że szefem Stowarzyszenia zostać mogła jedynie osoba, która była z kręgu jego założycieli. Nowa twarz to szansa na zmiany i świeże pomysły.

 

Lokalne inicjatywy 

Oddolne działania testerów stają się skuteczniejsze niż działania centralne. Doskonale widać to na przykładzie spotkań organizowanych przez społeczności testerskie w głównych miastach, na które przychodzą tłumy.

 

Wrocław

Niekwestionowanymi liderami rynku wrocławskiego jest "dwóch Łukaszy" - Łukasz Pietrucha i Łukasz Jasiński. Są nie tylko organizatorami prężnie działającej lokalnej inicjatywy spotkań testerów - WrotQA, ale również zaangażowani są w inne lokalne inicjatywy jak np. darmowa konferencja test:fest

Łukasz Pietrucha wyrasta również na nieformalnego lidera inicjatyw lokalnych w całym kraju. Warto obserwować ich poczynania, bo pomysły Panowie mają dobre i są skuteczni w ich realizacji.

 

Warszawa

Choć testerska społeczność Warszawy długo budziła się do życia, to za sprawą WarszawQA dziś to jedna z najszybciej rosnących inicjatyw lokalnych. Duże zasługi w tym mają Monika Lichota-Cywińska oraz Maciek Zaborowski. Są to sprawni organizatorzy, angażujący się w wiele działań. Monika odwiedzała i relacjonowała najważniejsze wydarzenia 2015 roku, Maciek silnie angażuje się w TestingCup.

 

Kraków

Kraków ma olbrzymią, ale rozproszoną społeczność testerów. Ich zjednoczenie miało miejsce przede wszystkim za sprawą KraQA i jednego z liderów społeczności, Tomka Boniora. Tomek wystąpił w 2015 z kilkoma dobrze przyjętymi prezentacjami z automatyzacji testowania. Więcej spodziewamy się w 2016 r. Nie można też zapomnieć o ojcu założycielu KraQA - Darku Drezno, który w 2015 roku rozwijał studia testerskie na Vistuli i przyczynił się do powstania studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Trójmiasto

Gdańsk, Gdynia i Sopot ma swoją TrójQA. Chociaż jest to praca zbiorowa dużego zespołu, to mamy przekonanie, że duża część sukcesu leży po stronie Maćka Chmielarza. Maciek zaangażowany jest w działania SJSI i pokazał się jako sprawny organizator jednej z edycji Testwarez, czy jako współorganizator studiów dla testerów oprogramowania na WSB.

To, jak prężne i jak postrzegane są te inicjatywy lokalne widać w naszej ankiecie na najlepsze wydarzenia 2015.

 

Internet

Jak co roku w Internecie coś umarło, a coś nowego się narodziło. Pojawiły się dwa nowe blogi, ale niestety oba w języku angielskim. Są to TestDetective Łukasza Rosłonka i Awesome Testing Sławka Radzymińskiego.
Na uwagę za olbrzymią aktywność zasługuje Piotr Wicherski, który w 2015 r. jako administrator grupy Testowanie Oprogramowania na FB zaprowadził tam dość poważne porządki i rozwinął sekcję Pliki. Niezmordowanie walczy ze SPAMem i moderuje dyskusje, czyniąc z grupy jedną z najciekawszych i najaktywniejszych społeczności testerskich w sieci.

 

Automatyzacja

Natalia Krawczyk to prawdopodobnie największe objawienie 2015 roku. Kilka dobrych prezentacji na konferencjach, do tego zaprojektowanie i współorganizacja Automated TestingCup (wersja TestingCup dla automatyków testów) czynią ją jedną z najciekawszych, nowych twarzy polskiej automatyzacji testów.

 

Trzeba też pamiętać o...

...Adamie Romanie, który w 2015 roku napisał bardzo dobrze przyjętą "encyklopedię" "Testowanie i jakość oprogramowania", przedstawił wysoko ocenione prezentacje na polskich konferencjach i wydarzeniach oraz powołał do życia studia z testowania na UJ. Choć narzucił duże tempo, to w 2016 roku czekamy na więcej!

 

O kim zapomnieliśmy? Kto jeszcze Waszym zdaniem zasługuje na wspomnienie. Czekamy na propozycje.

 

To powinno Cię zainteresować