Analityk, programista i tester - kto pierwszy do zwolnienia?

Analityk, programista i tester - kto pierwszy do zwolnienia?
Przyszłość pracy rysuje się w ciemnych barwach. Kto pierwszy spośród trzech amigos zostanie zautomatyzowany - analityk, programista czy tester?

Coraz bardziej realna staje się wizja świata, w którym praca jest towarem deficytowym i dostępnym tylko dla wybranych. Dziś robimy wszystko, aby ułatwić sobie życie i ograniczyć pracę. Jeśli osiągniemy sukces, to zredukujemy pracę do zera. I nie będzie w tym nic dziwnego, ponieważ ludzka praca jest droga i narażona na błędy. Rynek pracy jest przeregulowany - koszty ubezpieczeń i podatków, zakazy, płaca minimalna, itd. Politycy, związki zawodowe czy też sami pracownicy swoimi decyzjami i działaniami zachęcają firmy do pełnej automatyzacji prostych czynności i procesów. W sytuacji, w której nie można znaleźć pracowników bezobsługowe stacjonarne sklepy Amazona, autonomiczne taksówki Ubera czy też robo-asystentki Google Duplex staną się coraz bardziej popularne i dostępne. Ciągle wielu uważa, że jest to wciąż odległa przyszłość. A to jest już za rogiem. Ostatnio można było przeczytać, że duża firma produkująca tapety będzie wynajmować piętra w swoim niedawno wybudowanym w Polsce biurowcu. Dlaczego? Ponieważ zautomatyzowali cały proces produkcji i mogli zredukować załogę o 40%. Na wejściu pojawia się papier i farba, na wyjściu są paczki gotowe do wysłania do sklepów. Żadnego człowieka na całej linii oprócz utrzymaniowców ruchu i kontrolerów.

Przeanalizowaliśmy najpopularniejsze strony opisujące przyszłość rynku pracy, aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu.

 

Will Robot Take My Job

Dane i analizy pochodzą z przygotowanego w 2013 r. przez Carla Benedikta Freya i Michaela A. Osborne'a The Future of Employment: How susceptible are jobs to computerisation?. Analizowali rynek Stanów Zjednoczonych.

 

Rozdzielenie zawodów programistycznych wydaje się być dość nienaturalne, ale w opisach możemy znaleźć uzasadnienie, że programiści systemowi budują bardziej złożone systemy (na warstwie systemu operacyjnego), a komputerowi - proste aplikacje.

Na stronie "Will Robot Take My Job" nie znajdziemy zawodu "software tester" - znajdziemy wiele miejsc z zawodami pokrewnymi testerom. To, co pojawia się jako trend to fakt, że większe szanse na utrzymanie zatrudnienia mają osoby z inżynierskim przygotowaniem i wykonujące specjalistyczne prace.

 

Replaced by robot!?

Na tej stronie znajdziemy te same dane co powyżej, ale zaktualizowane i inaczej zinterpretowane.

 

BBC

W tym zestawieniu znajdziemy te same dane, ale przeniesione na rynek brytyjski.

  • Analitycy biznesowi mają 1% szansy na zautomatyzowanie.
  • Testerzy mają 3% szans na automatyzację.
  • Programiści mają 8% szans na automatyzację.

 

Wnioski

  1. To tylko jeden raport. Nie ma się co martwić... Czy na pewno? Jest to jedna z najszerzej komentowanych i niekrytykowanych analiz rynku pracy przyszłości.

  2. Postanowiłeś uczyć dziecka programowania, aby zapewnić mu pracę w przyszłości? Może powinieneś przemyśleć to jeszcze raz? Analiza biznesowa wydaje się być bezpieczniejszym obszarem.

  3. Prace polegające na umiejętnościach analitycznych, negocjacjach i pomocy innym w osiąganiu ich celów mają większą szansę na dłuższe przetrwanie na rynku. Jeśli do tego masz oryginalne pomysły, to masz szansę na jeszcze dłuższe zachowanie pracy.

  4. Od wielu lat ostrzegamy (lub straszymy) przed końcem rynku pracy jaki znamy:

 

W ostatniej z publikacji wieszczyliśmy, że ostatnim zawodem będzie programista maszyn. Czy może się jednak okazać, że będzie to analityk?

 

Autor: Radek Smilgin

 

 
 
 
 
 

To powinno Cię zainteresować